Tetrahydrokannabinol (THC) może hamować postęp HIV / AIDS

Tetrahydrokannabinol (THC) może hamować postęp HIV / AIDS

Tetrahydrokannabinol – THC

Z nazwą tą i skrótem na pewno nie zetknęła się większość z nas. Znają ją natomiast ci, którzy interesują się marihuaną, mają wiedzę na ten temat lub po prostu korzystają z tej używki. Marihuana jest narkotykiem miękkim wytwarzanym z konopi indyjskich. Z dojrzałych roślin zbiera się kwiaty zwane topami. Następnie poddaje się je suszeniu. W ten sposób powstaje produkt wyglądem przypominający herbatę lub tytoń. Narkotyczne działanie marihuany jest skutkiem zawartości psychoaktywnego związku chemicznego noszącego nazwę tetrahydrokannabinol –THC. Związek ten dostaje się do krwioobiegu podczas palenia skręta. Z krwią wędruje do mózgu i zaczyna działać na psychikę. THC odpowiada za stan psychofizyczny nazywany hajem. W stanie tym dominuje wesołość, lekkość, pogodny nastrój i chęć do zabawy.

Wirus HIV i AIDS

Wirus HIV dostaje się do organizmu drogą płciową. Zarażeni nim ludzie zaczynają mieć charakterystyczne objawy, wśród których dominują dolegliwości bólowe, zmęczenie i mdłości. Nieleczony wirus HIV prowadzi do AIDS – Nabytego Zespołu Braku Odporności. Do pewnego czasu zachorowanie na AIDS równoznaczne było z wyrokiem śmierci. Postęp medycyny sprawił, że z wirusem HIV można żyć długie lata i nie zachorować.

Tetrahydrokannabinol (THC) pomaga w hamowaniu postępu HIV / AIDS

Omówiony wyżej tetrahydrokannabinol THC badany jest przez naukowców pod względem właściwości leczniczych. Chodzi o to, że związek ten nie musi odurzać, a może leczyć.

Liczne badania kliniczne przeprowadzane w różnych krajach wykazują, że THC zmniejsza objawy u chorych z wirusem HIV. Dotyczy to przede wszystkim przewlekłych dolegliwości bólowych, ogólnego zmęczenia, a także nudności. Wirus HIV najczęściej rozprzestrzenia się przez jelita i te narządy uszkadza w pierwszej kolejności. Naukowcy porównali próbki tkanki jelitowej osób leczonych małymi dawkami THC i osób, które nie korzystały z tej metody leczenia. Okazało się, że u osób korzystających z THC uszkodzenia jelit były znacznie mniejsze niż u osób, które nie przyjmowały tej substancji. W innych badaniach stwierdzono, że działanie tetrahydrokannabinolu THC na receptory CB2 pomaga w łagodzeniu objawów wirusa HIV u pacjentów chorujących przez dłuższy czas. Marihuana medyczna jest jedną z alternatywnych metod łagodzenia objawów HIV i AIDS. Z uwagi na wyniki wielu badań w tym zakresie, coraz więcej pacjentów z HIV i AIDS decyduje się na korzystanie z medycznych produktów konopnych.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 22, 2022